Kompaniji China Road and Bridge Corporation (CRBC) u maju i junu ove godine iz državnog trezora je isplaćeno oko 63 hiljade eura, što se poklapa sa periodom neposredno prije isteka garantnog roka za radove na prioritetnoj dionici autoputa Smokovac Mateševo.
Kompanija, koja je bila glavni izvođač na prioritetnoj dionici, imala je garantni rok od dvije godine po prijemu i otvaranju autoputa za otklanjanje nedostataka. Garantni rok je istekao prošlog mjeseca, odnosno 13. jula, kada su obje strane trebale da „podvuku crtu“ u eventualnim međusobnim potraživanjima na ovom kapitalnom projektu, koji je najveći ikada u Crnoj Gori.
CRBC-u je u maju plaćeno nešto preko 29,7 hiljada, a u narednom mjesecu još oko 33 hiljade. U preostalim mjesecima ove godine nije bilo prikazanih isplata.
Crnogorska podružnica CRBC osnovana je oktobra 2014., dok je početkom te godine sa tadašnjom vladom bio zaključen Ugovor o projektovanju i izgradnji autoputa Bar-Boljare, dionica Smokovac-Uvač-Mateševo za cijenu od 809 miliona eura.
Radilo se o takozvanom „žutom fidicu“, kojim je kineskoj strani dato pravo i da projektuje i da sagradi dionicu autoputa. Radovi su u startu kasnili, na kraju je posao umjesto četiri završen za sedam i po godina, dok je naknadno odobren i višak radova od bezmalo stotinu miliona.
Podružnica CRBC ima spor sa Poreskom upravom, vrijedan oko 11 miliona eura, a vezano za obračun PDV-a u skladu sa članom 16 Zakona o autoputu Bar Boljare, koji propisuje da se „porez na dodatu vrijednost plaća po stopi od 0 % na promet proizvoda i usluga namijenjenih za izgradnju autoputa koje realizuje izvođač radova, ili se ta realizacija realizuje za račun izvođača radova na izgradnji autoputa.“
Međutim, više pojedinosti o ovom sporu naplate PDV-a nije poznato, osim da je Ministarstvo finansija odbilo žalbu CRBC, nakon čega je ono pokrenulo upravni spor.
Preduzeće nema novih značajnih građevinskih poslova u Crnoj Gori, ali iskazuje spremnost za angažovanjem na narednoj dionici autoputa Bar-Boljare.
Iz te kompanije navode da „CRBC aktivno traži poslovne aranžmane koji se baziraju na privatno-javnim partnerstvima u kojima bi se pojavili kao predstavnici privatnog sektora, a u dogovore ulazili sa vladama država u kojima su na javnim tenderima dobili povjerenje vladajućih struktura.“
Kompanija CRBC, osim Kine, kroz svoje podružnice realizuje projekte u Crnoj Gori, Srbiji, Indoneziji, Vijetnamu, Gabonu, Angoli, Mozambiku, Kongu, Kambodži, Laosu, Ekvadoru, Kirgistanu, Obali Slonovače, Ekvatorijalnoj Gvineji…
Akcija za socijalnu pravdu